دات نت نیوک
جستجو
  17 خرداد 1399
اخبار
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 12 شهریور 1398
پالایش و پخش در مسیر توسعه+ اینفوگراف

  پالایش و پخش در مسیر توسعه+ اینفوگراف

امتیاز: Article Rating

در شرایطی که اقتصاد کشور با تحریم ها گلاویز است، صنعت پالایش با بکارگیری توان حداکثری از 9 پالایشگاه نفتی به همراه بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا؛ ستاره خلیج فارس، وارد عمل شده تا با افزایش ظرفیت پالایشی و رساندن آن به مرز روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه تاکنون، بتواند کام این روزهای صنعت نفت را شیرین کند.

 

آژانس اخبار پیام نفتون: توقف واردات بنزین به عنوان یک سوخت استراتژیک در بازار مصرف از سال گذشته، این فرصت را برای سیاستگذاران این حوزه فراهم کرد تا ضمن ممانعت از خروج ارز بستری برای صادرات این محموله ها آماده کنند. بستری که اولین آغازش از رینگ بین المللی بورس انرژی بود تا از این کانال 3000 تن بنزین به مقاصد بین المللی ارسال شود.

نائل آمدن به این دستاورد بین المللی در شرایط اضطراری و خاصِ حال حاضر، مرهون اقداماتی است که طی سال های گذشته در شرکت ملی پالایش و پخش به اجرا در آمده است.

باید اذعان کرد تاکنون طرح های متعددی در این حوزه به اجرا درآمده اند؛ از افزایش ظرفیت های پالایشی، انتقال فرآورده از طریق خطوط لوله، بهره برداری از طرح های بنزین سازی و ... گرفته تا توزیع فرآورده های یورو در کلان شهرها، ایجاد سامانه کارت هوشمند سوخت و طرح پیمایش که اجرای آنها توانسته است انقلابی در عرصه تامین و توزیع سوخت ایجاد کند.

در یک کفه از ترازوی صنعت پالایش، فرآورده هایی نظیر نفت‌گاز، نفت سفید، نفت کوره و گاز مایع قرار گرفته اند، اما در کفه دیگر، بنزین به عنوان یک سوخت استراتژیک جا خوش کرده است و روز به روز به سنگینی حجم خود می افزاید تا گوی سبقت را از دیگر محصولات برباید. به ویژه آنکه در دولت دوازدهم با تکمیل پروژه ها و اجرای طرح های میان مدت  به منظور افزایش کیفیت و کمیت سوخت شدت و حدت کارها دوچندان شده است.

بدین ترتیب اوج این فرآیند را به صورتی واضح می توان در آمار صادرات و واردات 5 فرآورده اصلی پالایشگاه ها مشاهده کرد.

با  نگاهی به آمار پالایش کشور طی 40 سال گذشته این امر محرز خواهد شد که یک جهش اساسی در آمار تولید از آن زمان تا کنون ایجاد شده است.

ظرفیت پالایش  در سال 57، روزانه یک میلیون و 175 هزار بشکه بوده است، این رقم به دلیل شرایط خاص کشور پس از گذشت 12 سال در سال 68 به نازل ترین حد خود یعنی پالایش 751 هزار بشکه در روز می رسد. این میزان کم کم و در گذر زمان با رشد صعودی در سال 91 روی رقم یک میلیون و 800 هزار بشکه در روز می ایستد.

 

اما از سال 91 و با گذشت حدود 6 سال، ظرفیت پالایشی کشور بیشترین جهش خود طی دوران 40 ساله را تجربه می کند و تا مرداد ماه امسال با افزایش روزانه نیم میلیون بشکه ای به 2 میلیون و 300 هزار بشکه در روز می رسد.

با شتابی که دولت دوازدهم و مدیرعامل جوان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در اجرای طرح ها داشته‌اند  ظرفیت پالایش  کشور با یک رکورد شکنی تا پایان سال به 2 میلیون و 400 هزار بشکه در روز خواهد رسید.

همچنین ظرفیت تولید بنزین به عنوان یک فرآورده استراتژیک در سبد سوخت کشور هم اکنون 115 میلیون لیتر است که از این میزان 75 میلیون لیتر آن با استاندارد یورو4 و 5 می باشد. ظرفیت تولید نفت گاز کشور نیز هم اکنون 125 میلیون لیتر است که 50 میلیون لیتر آن با استاندارد یورو4 و 5 است.

 

 

دستاوردهای شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی را در ضمیمه همین متن دانلود کنید *****

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل