دات نت نیوک
جستجو
  08 اسفند 1398
تاریخ انتشار: چهارشنبه 04 دی 1398
متهم ردیف اول در محکمه افکار عمومی / سالاری: ریفرمیت پالایشگاه و پتروشیمی تفاوتی باهم ندارد/ اسناد آنالیز: تفاوت 10 برابری دارد

  متهم ردیف اول در محکمه افکار عمومی / سالاری: ریفرمیت پالایشگاه و پتروشیمی تفاوتی باهم ندارد/ اسناد آنالیز: تفاوت 10 برابری دارد

امتیاز: Article Rating

نفتون: تشدید آلودگی هوا در شهرهای مختلف ایران، این روزها مرزهای نگرانی را پشت سرگذاشته است ، برای نخستین بار در تهران شاهد تعطیلی یک هفته ای مدارس هستیم، سابقه سالهای تلخ ابتدای دهه 90 و روزهایی که بنزین تولیدی پتروشیمی در باک خودروی شهروندان ایرانی سونامی بیماری های لاعلاج را دامن زده بود باعث شد تا باردیگر بنزین به عنوان متهم ردیف اول آلودگی هوا در محکمه افکار عمومی به دادگاه رسانه ها احضار شود. بنزین اگرچه طی یک ماه گذشته محور اصلی یک موج نابسامانی اجتماعی – امنیتی در ایران بوده است اما حالا نقش خود را موقتا به یک مولفه ی «متهم به تاثیر» در ابربحران آلودگی هوا تغییر داده است.

 

 هر چند اکنون به صورت بدیهی و به دلیل وجود مازاد بنزین تولیدی در کشور، اساسا ورود بنزینی که پتروشیمی ها قادر به تولیدش هستند به شبکه بنزین توزیعی، فاقد منطق اقتصادی است اما همین بحث ها موجب شد تا بار دیگر پرونده غبارگرفته سیاست توزیع بنزین پتروشیمی در شبکه مصرف طی سالهای ابتدای دهه 90 در افکار عمومی باز شود.

 

 آخرین روز پائیز وبسایت اینترنتی مردم سالاری گفت و گوئی با فریبرز پناهی انجام داد، مهندسی که مدعی بود مبتکر تولید بنزین پاک از مجتمع های پتروشیمی بوده است اما در سالهای ابتدایی دهه 90 طرحش با نواقص بسیار و به صورت غلط اجرا شده بود، او برای نخستین بار فاش کرد که طی اجرای اشتباه این طرح، نیمی از تولید سه مجتمع آروماتیک سازی (برزویه، بوعلی سینا و واحد آروماتیک بندرامام) به عنوان محصول پتروشیمی به بازار مصرف ارسال و نیمی دیگر به عنوان ریفورمیت (با همان مشخصات ناسالم) برای اختلاط با بنزین روانه پالایشگاههای کشور شد.

پناهی اما در میانه های مصاحبه اش کد دیگری هم داد، او چندبار یک نام را به زبان آورد... جلیل سالاری...مدیر عامل وقت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران که مسئولیت اصلی تامین بنزین شبکه ملی توزیع را بر عهده داشت، پناهی با صراحت می گوید: مهندس سالاری مدیرعامل وقت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ... این طرح را به طور اشتباه اجرا کردند و خسارت جبران ناپذیری به محیط زیست و سلامت مردم وارد کردند و به شرایط کاملا متفاوت واحدهای سی سی آر( CCR )  در پتروشیمی ها و پالایشگاه ها بهایی ندادند.

 

سالاری البته چندسالی است که از مسئولیت های رسمی دولتی به دور است اما موضوعی که آقای پناهی مدعی آن شده است هم از نظر ادعای فنی بسیار حائز اهمیت بود و هم اینکه افکار عمومی با وجود گذشت قریب به هشت سال از آن روزهای سیاه، همچنان خاطره بدی از تنفس در هوای آلوده به بنزین پتروشیمی دارد، گفت و گوی نسبتا طولانی آقای پناهی یک نقطه کانونی دارد و آن هم «تفاوت تفسیر فنی» نسبت به ریفورمیت تولیدی در واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی است، او می گوید طبیعتا ریفورمیتی که در یک پتروشیمی تولید می شود با ریفورمیتی که در یک پالایشگاه تولید می شود تفاوت دارد به گونه ای که ماده تولیدی در مجتمع پتروشیمی حاوی موادی خطرناک بر سلامت عمومی است و مدیران وقت از جمله مهندس سالاری به دلیل عدم اعتقادشان به این تفاوت، ریفورمیت پتروشیمی ها را مستقیما روانه شبکه بنزین تولیدی کشور کرده اند.

 

حالا دیگر زیرپوست کنجکاوی عمومی برای کشف حقیقت داستان بنزین پتروشیمی ها، یک دریچه به سوی شفافیت بیشتر در مسیر واکاوی دلایل رویدادهای تلخ سالهای ابتدای دهه 90 باز شده است، ما برای کشف واقعیت پای صحبت های مهندس سالاری نشستیم، مردی که این روزها اگرچه مسئولیت دولتی ندارد اما در نقد دولت بسیار فعال و پرکار است.

او در گفت و گو با نفتون صریحا با رد ادعای آقای پناهی مبنی بر تفاوت در خروجی واحدهای ریفورمیت پالایشگاه ها و پتروشیمی ها می گوید: دامنه خوراک و محصول خروجی  واحدهای CCR در مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاهی یکسان است به همین دلیل ریفورمیت این دو با هم تفاوتی ندارد.

سالاری راهکاری هم پیش پای ما می گذارد و می گوید: از پتروشیمی نوری آنالیز ریفورمیت بگیرید و از پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم بگیرید خواهید دید که محصول این دو هیچ تفاوتی با هم ندارند .

مدیر عامل اسبق شرکت ملی پخش فراورده های نفتی تاکید می کند: آقای پناهی در پالایشگاه کار نکرده است و به همین دلیل از این مساله خبر ندارد

 

از آقای سالاری پرسیدیم از سال 89 تا 92 به صورت متوسط چقدر از واحدهای پتروشیمی ریفرمیت می گرفتید ؟ و پاسخ گرفتیم که حدود 4 و نیم میلیون لیتر از پتروشیمی نوری و حدودا زیر یک میلیون هم از بندرامام می گرفتیم، بعدا این ریفرمیت را به پالایشگاه می بردیم و مثلا در آبادان که ریفرمیت اکتان پائین بود می آوردیم آنجا اکتان را افزایش می دادیم.

آقای سالاری می گوید همان زمان ها هم خیلی افراد بودند که مغلطه می گردند اما «ما می گفتیم ریفرمیت که ریفرمیت است فرقی نمی کند ».

مدیر عامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تصریح می کند با  هر کسی که ادعایی در این زمینه دارد حاضر به مناظره است.

 

آنالیزی که راز بنزین پتروشیمی را فاش کرد

بعد از سخنان آقای سالاری ، تنها راه حل ممکن برای درک درست ماجرا تحقیق پیرامون مشخصات فنی ریفورمیت های پالایشگاهی و پتروشیمی بود، مرکز پژوهش های نفتون، با پیگیری های فراوان در نهایت موفق شد به دو آنالیز فنی دقیق از ریفورمیت مجتمع پتروشیمی نوری و پالایشگاه ستاره خلیج فارس دست یابد، این دو مجتمع همان واحدهایی هستند که آقای سالاری تاکید دارد مشخصات ریفورمیت آنها تفاوتی با هم ندارد، با بررسی اسناد فنی به اعداد عجیب و غریبی رسیدیم! مثلا در حالی که «بنزن» به عنوان یکی از مولفه های مهم تاثیرگذار در ترکیب ریفورمیت در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در عدد 1.25 است این عدد در بنزنی که در ریفورمیت پتروشیمی نوری است حدود 10 برابر بیشتر و روی عدد 10.6 است.

یا درباره آروماتیک که آن هم از اجزای بسیار مهم در کیفیت ریفورمیت و به صورت طبیعی از مولفه های مهم در کیفیت بنزین تولیدی است، دو واحد با یکدیگر تفاوت های عجیبی دارند، آروماتیک ریفورمیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود 63 درصد است اما آروماتیک پتروشیمی نوری 78 درصد است.

 

 

نورافکن بر روزهای سیاه سال 90

ما همچنین موفق شدیم یک آنالیز فنی مربوط به ریفورمیت دو واحد پتروشیمی که در سالهای 90 و 91 بخش  اصلی راهکار بنزینی پتروشیمی بودند و آقای سالاری هم در مصاحبه شان به دریافت ریفورمیت از آنها اشاره کرده بود را به دست آوریم، جداول نشان می دهد آروماتیک ریفورمیت هر دو واحد نوری ( برزویه) و بندر امام روی اعداد 70 و 67 بوده است، و بنزن ریفورمیت هر دو واحد هم روی عدد 10 بوده است در حالی که بنزن یکی از خطرناکترین مولفه ها در فرآورده های نفتی است و اساسا شاخص « بنزن» اصلی ترین عامل تعیین کیفیت بنزین است به گونه ای که بنزین مرغوب باید بنزنی حوالی 0.5 درصد داشته باشد و ما در سال 90 با ریفورمیتی مواجه بودیم که 20 برابر حدمرغوبیت حاوی بنزن بوده است.

این جدول نورافکنی است بر روایت های متعدد و بعضا افتخارآمیز از روزهای سیاهی که بر مردم ایران گذشت، روزهایی که عده ای با جان و سلامت مردم بازی کردند، پز دادند و مدال افتخار به هم تعارف کردند، روزهایی که به بهای مخاطره افکندن سلامتی میلیون ها مردم کشور، به هم تبریک گفتند که « پشت دشمن را شکستند» حال آنکه شیشه ی سلامتی همسایه و خانه خود را شکسته بودند.

متن کامل گفت و گوی پایگاه خبری نفتون، در روزهای ابتدایی هفته آینده در این وبسایت و نیز در شماره 88 هفته نامه سرزمین انرژی منتشر خواهد شد، همچنین خاطر نشان می کنیم اسناد آنالیز ریفورمیت واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی نزد ما محفوظ است.

با توجه به آمادگی آقای مهندس سالاری برای انجام مناظره ،مجموعه خبری نفتون و سرزمین انرژی در تدارک مهیا ساختن این مناظره در یک محیط علمی – فنی و به دور از مباحث سیاسی است که نتیجه آن متعاقبا اعلام میشود.

 

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل