دات نت نیوک
جستجو
  17 فروردین 1399
اخبار
تاریخ انتشار: چهارشنبه 28 اسفند 1398
ایران صاحب نخستین کارخانه تولید سیلیکون متال می‌شود

  ایران صاحب نخستین کارخانه تولید سیلیکون متال می‌شود

امتیاز: Article Rating

 براساس تفاهمنامه‌ای که در سازمان ایمیدرو به امضا رسید، ایران صاحب نخستین کارخانه تولید سیلیکون متال می‌شود، این طرح توسط رییس هیات عامل ایمیدرو و کنسرسیومی از بخش خصوصی به امضا رسید.

 

به گزارش نفتون،  ایران با تولید فلز سیلیسیم، می تواند علاوه بر استفاده آن در صنعت آلومینیوم، وارد زنجیره تولید ویفرهای مغناطیسی و صفحات خورشیدی شود که ضمن اشتغال زایی قابل توجه، از خروج ارز جلوگیری و بسترهای جدیدی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد کند.

 

میزان تقریبی سرمایه گذاری این طرح، ۸۶۰۰ میلیارد ریال برآورد شده و پیش بینی می شود در مدت دو سال، اجرای آن به اتمام برسد.

 

مطالعات طرح

 

مطالعات ارزیابی اقتصادی تولید این محصول با هدف تامین نیاز داخل، در سال ۱۳۹۶ توسط مدیریت صنایع معدنی ایمیدرو انجام شد و اکنون با مشارکت "قیر هرمز پارس و قیر هرمز پردیس پارس" به عنوان کنسرسیوم برنده سرمایه گذاری مشخص شدند.  

 

چرخه مصارف 

 

مصرف فعلی سیلیکون متال در صنعت آلومینیوم کشور حدود پنج هزار تن است که با افزایش تولید این فلز تا ۸۰۰ هزار تن در افق توسعه صنعتی کشور، کل ۱۰ هزار تن سیلیکون متال تولیدی به مصرف این صنعت خواهد رسید.

سیلیکون متال (۹۸.۵ تا ۹۹.۵ درصد سیلیس) در صنعت ریخته گری آلومینیوم (با نسبت ۱۰ درصد در ریخته گری و چهار درصد در نورد) و صنایع شیمیایی مانند پولیش، چسب و رنگ و لوازم آرایشی و پروتز ها کاربرد دارد. ۱۱درصد سیلیکون متال در ساخت نیمه رساناها به کار می رود. به ازای تولید هر تن سیلیکون متال، ۳۵۰ تا ۵۰۰کیلو میکروسیلیکا (۸۸ تا ۹۴ درصد اکسید سیلیسیم) تولید می شود که مصارف آن در بتن و سیمان، پلیمرها و دیرگدازها است.

 

زنجیره تولید 

 

یکی از مصارف سیلیکون متال، تولید پنل خورشیدی است که اکنون در کشور، هفت واحد صنعتی در زنجیره های نهایی تولید این محصول (از ویفر و سلول خورشیدی) فعالیت دارند.  سهم فعلی برق خورشیدی از سبد انرژی کشور حدود ۶ هزارم درصد است، در حالی که ایران با قرار گرفتن در کمربند خورشیدی، داشتن مناطق کویری و نیز برخورداری از ۳۰۰ روز آفتابی در سال، در شمار بهترین کشورهای جهان در زمینه قابلیت های انرژی خورشیدی به شمار می آید.

 

براساس برنامه پنج ساله ششم توسعه ( ۱۴۰۰ - ۱۳۹۶) کشور ایجاد ۲۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید، برنامه ریزی شده که ۱۶ هزار مگاوات آن با تبدیل نیروگاه های گازی موجود به سیکل ترکیبی، سه هزار مگاوات آن با ساخت نیروگاه های تولید پراکنده (DG) و تولید همزمان برق و حرارت (CHP) و پنج هزار مگاوات دیگر آن با ساخت نیروگاه های تجدیدپذیربادی و فوتوولتائیک (خورشیدی) تامین خواهد شد. با بهره برداری از این واحد، راه برای توسعه نیروگاه های خورشیدی در کشور هموار خواهد شد.

انتظار می رود توسعه این بخش در سال های آینده چشم انداز مثبتی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی به همراه داشته باشد.

 

منبع: روابط عمومی ایمیدرو

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل