تاریخ انتشار: شنبه 17 مهر 1400
راجی: جوانان با استعداد شرکت پیرامون سیستم قشم در شرایط تحریم، توان رقابتی ساخت قطعات را ارتقا دادند/ حمایت دولت از ساخت داخل حتی پس از تحریم ها باید ادامه یابد

  راجی: جوانان با استعداد شرکت پیرامون سیستم قشم در شرایط تحریم، توان رقابتی ساخت قطعات را ارتقا دادند/ حمایت دولت از ساخت داخل حتی پس از تحریم ها باید ادامه یابد

امتیاز: Article Rating

 

 

 

آژانس خبری نفتون: شرکت پیرامون سیستم قشم؛ اولین و بزرگ ترین تولید کننده سیستم های آنالایزر ایران با بیش از ۱۰۰ پروژه پایان یافته سیستم های آنالایزر گاز، آب و زیست محیطی است. درحال حاضر شرکت پیرامون سیستم قشم بیش از ۵۰ درصد سهم بازار سیستمهای آنالیز فرآیندی را در دست دارد و یکی از شرکت های اصلی کشور در زمینه تامین دستگاه ها و سیستمهای آنالیز فرآیندی است. تحویل دستگاه های آنالایزر ساخت داخل برای بخش انرژی ۲ تا ۴ ماه سریعنر از رقبای خارجی انجام می شود

یکی از ضرورت های امروز بخش انرژی، صنایع پتروشیمی، پالایشگاه ها، نیروگاه های برق، فولاد و آب و صنایع وابسته به انرژی، موضوع استفاده از فناوری های نوین در جهت بهینه سازی مصرف، کنترل و متناسب سازی مصرف انرژی با تولید محصولات، و تنظیم فرآیند در واحدهای اقتصادی و صنعتی و تحلیل و پردازش اطلاعات با تطابق داده های تولید و مصرف مواد اولیه است و این مهم، در بسیاری از شرکت های صنعتی کشور از طریق دستگاه های آنالایزر یا دستگاه ها و سیستمهای آنالیز فرآیندی انجام می شود . در این زمینه، درحال حاضر شرکت پیرامون سیستم قشم بیش از ۵۰ درصد سهم بازار سیستمهای آنالیز فرآیندی را در دست دارد و یکی از شرکت های اصلی کشور در زمینه تامین دستگاه ها و سیستمهای آنالیز فرآیندی است.

برای آشنایی با روند رشد فناوری های مختلف و کاربرد آنها در صنعت نفت و گاز  پتروشیمی و برق، و بکار گیری فناوری هایی  مانند دستگاه های آنالایزر، که به تولید کالاها و محصولات و خدمات مختلف می انجامد و دستاوردهای مهندسی و فنی متکی به اقتصاد و صنعت دانش بنیان را به همراه داشته، با مهندس رضا راجی کرمانی مدیرعامل شرکت پیرامون سیستم قشم، تولید کننده دستگاه های آنالایزر، گفت وگویی انجام داده ایم .این شرکت سازنده دستگاه های آنالایزر برای بخش های انرژی، برق، فولاد و سایر واحدهای صنعتی است که از سال ۱۳۷۸ کار خود را آغاز کرده و در شرایط تحریم، از طریق گسترش طرح های تحقیق و توسعه و بهره گیری از مهندسان جوان و با استعداد ایرانی، توانست قطعاتی که در جهان تنها سه شرکت تولید می کنند، را در ایران بسازد و نه تنها خودکفایی در این زمینه را محقق کرده بلکه در تامین دستگاه های مورد نیاز واحدهای صنعتی داخلی نیز مشکلات موجود  در زمینه واردات را تاحدودی برطرف کرده است.

 

 

جناب مهندس راجی،  با تشکر از حضور شما در این گفت و گو،  این پرسش در ابتدا مطرح است که در شرایط یک دهه اخیر، که کشور با موضوعات مختلفی مانند تحریم اقتصادی، رکود، کاهش تولید در بخش های مختلف، کاهش واردات و انتقال دانش فنی و عدم حضور برخی شرکت های بین المللی در ایران مواجه بوده، شرکت پیرامون سیستم قشم از چه طریق توانسته هم تولید دستگاه های خود را افزایش دهد و هم در طراحی سیستم ها و ساخت دستگاه ها، دستاوردهای قابل توجه داشته باشد؟ این عملکرد را حاصل چه نوع اقداماتی ارزیابی می کنید؟

با وجود رکود نسبی در برخی صنایع، مهاجرت سرمایه های انسانی،  کاهش تولید و اشتغال در بخش هایی از اقتصاد، و مسائلی که حاصل شرایط تحریم و کرونا و… بوده،  در این شرکت روند تولید، طراحی، تحقیق و توسعه، بازاریابی و تامین نیاز شرکت های داخلی و منطقه ای ادامه یافته است و نکته قابل توجه در مورد فعالیت این شرکت این است که ما خود را به واردات و انتقال دانش فنی از خارج محدود نکردیم، بلکه با ساخت دستگاه ها ادامه دادیم، طراحی ها، تحقیق و توسعه را با استفاده از نیروهای جوان و توانمند و با استعداد کشور توسعه داده و قطعات و مجموعه ها را در داخل کشور طراحی کرده و ساختیم. به جای این که دلسرد شویم کار تولید و طراحی و تحقیق و توسعه را گسترش دادیم و باور و اعتماد به نفس و احساس تعلق خود به جامعه و اقتصاد ایران را تقویت کردیم.

اگرچه اقتصاد ایران در سال های اخیر با تحریم و خروج آمریکا از برجام مواجه بوده و در چند دهه اخیر قادر به دریافت برخی فناوری ها و قطعات و محصولات نبوده ایم، اما متخصصان وسرمایه های انسانی جوان این شرکت، که از دانشگاه های بزرگ صنعتی کشور جذب شده اند، در حال طراحی و تحقیق و توسعه و تولید برخی قطعات و مجموعه های پیشرفته صنعتی هستند. از طریق جذب این جوانان با استعداد و توانمند، برنامه طراحی و تحقیق و توسعه را گسترش دادیم و از این طریق، به جای این که شاهد مهاجرت تعدادی از افراد با استعداد باشیم، عملا شاهد شکوفایی استعداد و رشد انگیزه آنها در خدمت به میهن و اقتصاد ایران بوده ایم و این اقدامات به رشد تعدادی از شرکت های همکار و زنجیره های ارزش مرتبط با تولید دستگاه های آنالایزر نیز کمک کرده است و واحدهای اقتصادی و صنایع مختلف نیز به جای این که منتظر واردات دستگاه ها از خارج باشند با قیمت کمتر و سرعت و کیفیت بهتری، دستگاه های مورد نیاز خود را از داخل کشور تامین کرده اند.

دستاوردهای تحقیق و توسعه شرکت پیرامون سیستم قشم در زمینه تولید قطعات و مجموعه های مورد نیاز چه بوده است؟ قبل از این اقدامات و نوآوری ها برای تامین و تدارک تولید، این قطعات و دستگاه ها از کدام کشورها وارد کشور می شد. آیا شما در زمینه تولید دستگاه های آنالایزر با محدودیت  مواجه نشدید که عملا امکان ساخت دستگاه ها را فراهم نکند؟

تنها سه شرکت بین المللی در جهان هستند که برخی قطعات خاص را در آمریکا و انگلیس و نروژ تولید می کنند و جالب این است که این قطعات را به ما نمی دهند. در نتیجه ما خودمان مشغول شدیم و جوانان واحد تحقیق و توسعه موفق شدند ده ها قطعه و مجموعه مورد نیاز دستگاه های آنالایزر را طراحی و تولید کنند.

براساس نکاتی که اشاره کردید، نتیجه می گیریم که شرکت شما یک شرکت دانش بنیان محسوب می شود و در زمینه طراحی و تولید در صنعت نفت وگاز و پتروشیمی امکان فعالیت داشته است. آیا در  این زمینه نهادهای دولتی و سازمان های دیگر مانند بانک ها از شرکت دانش بنیان پیرامون سیستم قشم حمایت کرده اند؟

معاونت علمی و فن آوری و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، کمکهای مالی و معنوی زیادی را در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار میدهند. اما ساختار و ابعاد این کمک ها، در اشل شرکتهای نوپا ست  و زمانی که شرکتی در رده صنعتی به تولید میپردازد و نیاز به کمکهای بیشتری دارد، عملا حمایت های مورد انتظار را شاهد نیست و  در حال حاضر حمایت های مورد نیاز ما قابل ارائه از سمت این ارگان ها نیست.

چند شرکت مثل شما در ایران کار می کنند و سهم شما از بازار چقدر است. آیا شرکت های خارجی که در زمینه کار شما فعال باشند در ایران داریم و در حال حاضر فعال هستند؟

با توجه به گسترده بودن تنوع محصولات این شرکت، رقبای داخلی ما، هریک تنها در یک یا دو فیلد کاری با این شرکت رقابت می کنند، درحال حاضر شرکت پیرامون سیستم قشم بیش از ۵۰ درصد سهم بازار سیستمهای آنالیز فرآیندی را در دست دارد و یکی از شرکت های اصلی کشور در زمینه تامین دستگاه ها و سیستمهای آنالیز فرآیندی است.

آیا در حال حاضر در بازار صادراتی مانند کویت، عراق، کشورهای شمال ایران و… فعال هستید؟ آیا آمادگی برای حضور در کشورهای منطقه را دارید؟ و در سال های اخیر چه نوع فعالیتی در بازارهای صادراتی داشته اید؟

این شرکت کار بر روی بازارهای صادراتی را از سه سال پیش آغاز کرد و در حال برنامه ریزی در زمینه های مختلف هستیم.  در حال حاضر در بازار عراق و الجزایر حضور داریم و بخشی از سهم بازار را در اختیار داریم.

 

 

 

هزینه  تولید داخل با قیمت تمام شده واردات چقدر فرق دارد؟ آیا صرفه اقتصادی به ساخت داخل است یا واردات؟

قیمت ها بسته به اندازه دستگاه ها و کاربرد آنها و توان و ظرفیت محصولات متفاوت است. درحال حاضر بدلیل تحریم های بانکی و هزینه بالای انتقال پول به خارج از کشور جهت خرید مواد اولیه خارجی و همچنین افزایش قیمت مواد اولیه داخلی، قیمت تمام شده محصولات داخلی، تفاوت چندانی با قیمت مشابه خارجی ندارد. اما درصورت اصلاح موارد مختلف و کنترل قیمت مواد اولیه ساخت داخل، میتوان به ۱۵ تا ۳۰ درصد صرفه جویی ارزی در این زمینه دست یافت و هزینه ساخت داخل را نسبت به واردات کاهش داد.

 

شرکت پیرامون سیستم قشم، یکی از شرکت هایی است که در مسیر صنایع انرژی، نفت و گاز و پتروشیمی، برق و آب و فولاد، دستاوردهای قابل توجهی داشته و در جایگاهی قرار گرفته که با طراحی، تولید و نصب ماشین آلات پیشرفته آنالایزر، کمک زیادی به شرکت های موفق ایرانی کرده و در رشد تولید، کاهش هزینه های مصرف انرژی، افزایش سود شرکت ها و ارتقای جایگاه شرکت های ایرانی در تراز جهانی نقش قابل توجهی داشته است

 

 

 

 

m.fathi@piramoonco.com                مدیر روابط عمومی شرکت پیرامون سیستم قشم 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: