تاریخ انتشار: پنجشنبه 21 بهمن 1400
پیش‌بینی 80 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای طرح‌های صنعت پتروشیمی/ تولید 200 میلیون تنی درپایان برنامه هشتم

  پیش‌بینی 80 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای طرح‌های صنعت پتروشیمی/ تولید 200 میلیون تنی درپایان برنامه هشتم

امتیاز: Article Rating

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: مجموع سرمایه‌گذاری لازم برای اجرای طرح‌های صنعت پتروشیمی در برنامه هفتم و هشتم توسعه در مجموع بالغ بر 80 تا 85 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

مرتضی شاهمیرزایی در گردهمایی تخصصی شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت ملی صنایع پتروشیمی که در حاشیه نمایشگاه ایران پلاست برگزار شد، با تبریک دهه مبارک فجر و فرارسیدن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اظهار کرد: 6 مجتمع فعال پتروشیمی در سال 57، ظرفیتی حدود 3 میلیون تن با تولید واقعی 1.5 میلیون تن داشته‌اند.

 

وی، اراده را در پیشبرد اهداف بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: ظرفیت صنعت پتروشیمی امروز با وجود محدودیت‌ها و تحریم‌ها به سالانه 90 میلیون تن رسیده که با اجرای طرح‌های برنامه‌ریزی شده تا پایان برنامه هفتم توسعه به حدود 140 میلیون تن در سال و تا پایان برنامه هشتم توسعه نزدیک 200 میلیون تن در سال خواهد رسید.

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: مجموع سرمایه‌گذاری لازم برای طرح‌های صنعت پتروشیمی در برنامه هفتم و هشتم توسعه بالغ بر 80 تا 85 میلیارد دلار پیش‌بینی شده که حدود 36 میلیارد دلار آن برای طرح‌های برنامه هفتم توسعه است.

 

شاهمیرزایی به تأکید وزیر نفت بر تکمیل زنجیره ارزش اشاره و تصریح کرد: بازنگری اجرای طرح‌هایی که مجوز اخذ کرده‌اند ولی پیشرفت قابل توجهی ندارند، در حال انجام است.

 

وی به لزوم شناخت صنعت پتروشیمی از سوی شرکت‌های دانش بنیان تأکید کرد و گفت: مراکز علمی و پژوهشی باید برای تحقق اهداف برنامه‌ریزی شده با توسعه‌گران بخش خصوصی در تعامل باشند.

 

معاون وزیر نفت، مسئولیت مادرتخصصی را مسئولیتی بسیار راهبردی عنوان کرد و افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی مسیر توسعه صنعت پتروشیمی را هموار کرده و چالش‌های پیش‌روی مراکز پژوهشی و سرمایه‌گذاران را رفع می‌کند تا برنامه توسعه این صنعت برای افزایش 2 برابری ظرفیت تولید تا پایان برنامه هشتم توسعه محقق شود.

 

شاهمیرزایی در پایان بر ضرورت کار شبانه‌روزی و همکاری همه‌جانبه همه دست‌اندرکاران توسعه صنعت پتروشیمی تأکید کرد.

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: