جستجو
  چهارشنبه، 7 آبان 1399
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 22 مهر 1399
کاهش مصرف سوخت با اصلاح و بهینه سازی موتورخانه ها

  کاهش مصرف سوخت با اصلاح و بهینه سازی موتورخانه ها

امتیاز: Article Rating

 مدیر عامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه بهینه سازی موتورخانه ها تا ۱۰ درصد مصرف سوخت را کاهش می دهد، گفت: اینکار برای مالکان موتورخانه های خانگی و تجاری رایگان است و ۶ هزار میلیارد تومان از محل بند ق قانون بودجه تامین خواهد شد.

به گزارش نفتون حسن منتظر تربتی در نشستی خبری با بیان اینکه طرح ملی اصلاح و بهینه سازی موتورخانه ها امروز رونمایی می شود، افزود: شرکت ملی گاز با وجود مشکلات سیل وسرما در ابتدای سال، شرایط خوبی را در تامین گاز کشور داشت.

تربتی با بیان اینکه توسعه خوبی با استفاده از منابع بند ق در امر گازرسانی انجام شد، گفت: ۱۸ هزار روستا به شبکه گاز متصل شده و چهار هزار روستا نیز در دست اجرا است و امسال نیز یکهزار روستا به شبکه متصل شده که تا پایان سال دو هزار روستای دیگر گازدار می شوند.  

به گفته تربتی، اعتبار پیش بینی شده باب جدید را باز کرد تا بدون استفاده از منابع دولتی گازرسانی را توسعه دهیم. منابع مالی از محل صرفه جویی در مصرف سوخت مایع تامین شد.

وی افزود: بند یاد شده دو بخش داشت. نخست توسعه و جایگزینی سوخت بود و دیگر مساله بهینه سازی بود که کمتر مورد توجه قرار گرفت، زیرا از  دست وزارت نفت و شرکت گاز خارج بود. 

معاون وزیر نفت توضیح داد: سال گذشته برداشتی انجام شد که با وجود مخزن بزرگی مانند عسلویه، باز هم توسعه به تنهایی جوابگوی مصرف نیست و باید مصرف را نیز کنترل کرد. 

وی اضافه کرد: ابتدای امسال تصمیم گرفتیم از ظرفیت بند مزبور برای بهینه سازی استفاده کنیم و بهینه سازی موتورخانه ها دربخش خانگی و تجاری در دستور کار است . 

تربتی گفت: شرکت گاز به عنوان فروشنده شاید بهینه سازی معنادار نباشد، اما چنانچه در موتور خانه ها سه اقدام تنظیم شعله مشعل، نصب رسوب گیر و عایق کاری انجام شود، تا ۱۰ درصد صرفه جویی در مصرف سوخت موتورخانه ها را به دنبال دارد. 

وی با اشاره به اینکه سامانه ای برای بهینه سازی تعریف شده تا متقاضیان در آن ثبت نام کنند، افزود: پیمانکاران و مجریان اینکار نیز که مورد تایید این شرکت قرار دارند، می توانند مشتری یابی کرده و مشخصات مشتری را در سامانه ثبت کنند. 

تربتی افزود: پیمانکاران می توانند با مالک خانه قرارداد بسته تا مسوولیت تعمیر و اصلاح و بهینه سازی را به درستی انجام دهند. در نهایت با موافقت دو طرف ، خود را به شرکت های گاز استانی معرفی کرده و با تایید شرکت گاز، اصلاح انجام می شود. با تایید آن اصلاح، مبالغ مالی آن اصلاح که در سامانه ثبت شده، از شرکت استانی گاز به پیمانکار پرداخت می شود.

وی گفت: اعتبار پیش بینی شده برای این طرح ۶ هزار میلیارد تومان است و می تواند علاوه بر کاهش مصرف سوخت و بهینه سازی، اشتغالزایی نیز در کشور ایجاد کند.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران عمده تجهیزات مورد نیاز در این طرح نیز از داخل کشور تامین می شود.

افزایش ۲ درصدی صادرات گاز 

وی اضافه کرد:  ابتدای امسال صادرات گاز به ترکیه قطع شد،اما با این حال صادرات نسبت به سال قبل ۲ درصد افزایش داشته است.  

به گفته تربتی، در بخش خانگی و تجاری ۱۳ درصد رشد مصرف داشتیم که به نظر می رسد به دلیل شیوع کرونا باشد. در بخش نیروگاه ها نیز پنج درصد افزایش تامین گاز را محقق کردیم. 

وی پیرامون کمبود کپسول گاز مایع، گفت: براساس محاسبات انجام شده و ۱۸ هزار روستای گاز رسانی شده، باید به ازای این ۱۸ هزار روستا روزانه یک میلیون کپسول گاز تامین می شد. 

معاون وزیر نفت درباره گازرسانی به سیستان و بلوچستان نیز گفت: فعالیت ها بیشتر در زاهدان بود و ۹۰ درصد شهر زاهدان شبکه گذاری شده و شبکه شهرگاز دار می شود. 

وی افزود: ۴۰ درصد زاهدان نیز علمک گذاری شده و هر ماه ۱۰ درصد افزایش پیدا می کند و تا پایان سال گازرسانی به زاهدان کامل خواهد شد.

پیگیری دیپلماتیک صادرات گاز به پاکستان

تربتی در مورد صادرات گاز به پاکستان در پاسخ به ایرنا گفت: جنبه های حقوقی صادرات گاز به پاکستان دنبال می شودT اما هنوز به نتیجه نرسیدیم که وارد بحث داوری شویم و امیدواریم صادرات گاز به پاکستان شکل بگیرد. 

وی اضافه کرد: ایران امادگی دارد و آنها باید خط لوله را احداث کنند و شرکت گاز از نظر شبکه امکان صادرات را دارد و در سال گذشته صادرات گاز دو برابر شد.

تربتی توضیح داد: باید توازنی بین میزان صادرات و تامین خوراک پتروشیمی و تزریق گاز به مخازن نفتی وجود داشته باشد.

بهینه سازی ۳۰۰ هزار موتورخانه  
وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا پیرامون بهینه سازی موتورخانه ها گفت: براساس این طرح ۳۰۰ هزار موتورخانه بهینه سازی خواهد شد و چنانچه استقبال انجام شود، محدودیتی برای افزایش تعداد نخواهیم داشت. 

تربتی با اشاره به نوسان نرخ ارز و ریسک سرمایه گذاری در کشور گفت: با این حال پروژه خط لوله ششم و نهم توسط بخش خصوصی انجام شد و تجربه موفقی بود و به موقع پروژه انجام شد. 

وی مدل بند ق را سرمایه گذاری دانست و افزود: زیرا از منابع دولتی استفاده نمی شود. 

این مقام مسوول پیرامون صادرات گاز به عراق از دو نقطه گفت: برای تامین میزان صادرات گاز تا سقف قرارداد مشکلی وجود ندارد و افزایش صادرات در صورت درخواست عراق بررسی خواهد شد.

وی در ارتباط با صادرات گاز به ترکیه هم افزود: در جلسه ای  با طرف ترکیه موضوع تمدید قرارداد را مطرح  و منتظریم انها پاسخ دهند.

 

وی افزود: به‌منظور اتخاذ وحدت رویه در خصوص چگونگی جذب نیرو با اولویت کارجویان بومی، حل و فصل مسائل روابط کار و مسائل اچ‌اس‌یی، تفاهم‌نامه‌ای بین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، منطقه ویژه پتروشیمی با نظارت استانداری کرمانشاه امضا می‌شود.

پتروشیمی چهارم کرمانشاه و رونق اقتصادی

حسن عزیزی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه نیز با اشاره به اینکه پتروشیمی اسلام‌آباد غرب به‌عنوان پتروشیمی چهارم کرمانشاه موتور محرکی برای احداث صنایع پایین‌دستی پتروشیمی خواهد بود، گفت: امیدواریم با توجه به جاذبه‌ای که این پتروشیمی ایجاد می‌کند و همچنین زیرساخت‌های خوبی که در منطقه داریم، به‌زودی شاهد ورود سرمایه‌گذاران بیشتر به این منطقه باشیم.

وی اولویت اصلی استان را تداوم روند کاهشی نرخ بیکاری، رونق و جهش تولید و تمرکز بر پیشرفت و توسعه برای رفاه و شکوفایی اقتصادی ذکر کرد و ادامه داد: برای تحقق این مسائل همه ظرفیت‌ها را به‌کار خواهیم گرفت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه تصریح کرد: احداث پتروشیمی چهارم کرمانشاه، رونق اقتصادی و بازارهای صادراتی گسترده‌ای پیش روی استان قرار می‌دهد(منبع : ایرنا)

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: