جستجو
  یکشنبه، 28 دی 1399
تاریخ انتشار: دوشنبه 20 اسفند 1397
بازتاب سفر روحانی به عراق در رسانه‌های بین‌المللی

  بازتاب سفر روحانی به عراق در رسانه‌های بین‌المللی

امتیاز: Article Rating

آژانس نفت و سیاست - سفر رئیس جمهور کشورمان به عراق بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی و منطقه داشته است و اغلب آنها این سفر را حامل پیامی قوی برای آمریکا درباره نقش ایران در منطقه در کنار انگیزه‌های اقتصادی دانسته‌اند.

 

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز دوشنبه (امروز) در اولین سفر رسمی‌اش به عراق از سال ۲۰۱۳ وارد بغداد شد تا با مقامات بلند پایه این کشور دیدار کند. این سفر در حالی انجام گرفته است که بغداد برای محدود کردن روابطش با تهران تحت فشارهای واشنگتن به‌ویژه از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای قرار دارد.

 

عراق توانست از تحریم‌های آمریکا علیه ایران که در اوت ۲۰۱۸ اجرایی شد، معاف شود تا همچنان بتواند به خرید برق و گاز طبیعی از تهران ادامه دهد. پس از ترکیه، ایران اصلی‌ترین تأمین کننده نیازهای عراق در بخش خودرو، محصولات کشاورزی و لوازم خانگی به شمار می‌آید. خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش داد که ایران و عراق روابطی پیچیده اما نزدیک با یکدیگر دارند.

 

روزنامه نیویورک تایمز نیز با انتشار گزارشی درباره سفر سه روزه رئیس جمهور روحانی به عراق نوشت که نقش ایران در عراق رو به گسترش است، درحالیکه به گفته یک عضو شیعه پارلمان عراق، آمریکا تنها حضور نظامی در کشورش دارد.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت که توسعه روابط اقتصادی با عراق از محورهای اصلی سفر روحانی به این کشور است و این امر سبب شده تا بغداد به دلیل فشارهای واشنگتن در تنگنا قرار گیرد، چراکه ایران در دورانی که عراق به شدت نیازمند کمک بود، حمایت‌های نظامی شایانی از این کشور کرد.

 

شبکه الجزیره انگلیسی هم در گزارشی سفر روحانی به عراق را با هدف توسعه روابط اقتصادی دانست و تاکید کرد که این سفر پیامی قوی برای آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌اش دارد.

 

الجزیره نوشت: سفر روحانی به عراق یک پیام قوی و مهم برای آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌اش است، به این معنی که ایران کماکان در عراق نفوذ دارد، کشوری که در دوران حمله داعش به بخش‌هایی از آن به میزان زیادی به کمک‌های ایران وابسته بود تا با این گروه تروریستی مبارزه کند.

 

شبکه بی‌بی‌سی فارسی هم در گزارشی سفر روحانی را بیشتر از جنبه‌های اقتصادی و سیاسی مورد توجه قرار داده و می‌نویسد: آقای روحانی در حالی آخرین سفر خارجی خویش را در سال ۹۷ به عراق شروع کرد که سیاست خارجی و منطقه‌ای ایران شاهد تنش‌ها و چالش‌های متعددی بوده که می‌توان مهمترین آنرا خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با قدرت‌های خارجی موسوم به برجام و اعمال تحریم‌های جدید علیه صنعت انرژی ایران نام برد. در بعد منطقه‌ای تنش با عربستان بر سر بحران‌های منطقه‌ای مانند سوریه و یمن تداوم یافت.

 

رادیو بین‌المللی فرانسه نیز در گزارشی با عنوان "برای مقابله با تحریم‌های آمریکا، روحانی در پی گسترش مناسبات تجاری ایران و عراق است"، انگیزه این سفر را بیشتر اقتصادی لرزیابی کرده است.

 

این رسانه در سایت خود نوشته است: حسن روحانی در سفرش به بغداد دربارۀ امکان تسهیل مبادلات تجاری دو کشور با مسئولان عراقی صحبت خواهد کرد. پیشنهاد او برای این منظور استفاده از دینار عراق و یا پول‌های اروپایی از طریق آلمان و بریتانیا است. از دیگر موضوع‌های مورد بحث میان رهبران دو کشور صادرات برق و آب به عراق است.

 

یورونیوز با تیتر "روابط تجاری، محور اولین سفر رئیس‌جمهور روحانی به عراق" به بازنشر خبر سفر سه روزه رئیس‌جمهور کشورمان به بغداد پرداخته است و بیشتر بر مسائل اقتصادی در این سفر متمرکز شده است.

 

خبرگزاری تایمز او ایندیا با تیتر "حسن روحانی اولین سفر رسمی‌اش به عراق را انجام می‌دهد" به بازتاب این خبر پرداخته است و روابط ایران و عراق را به ویژه در زمینه مسائل اقتصادی، مورد بررسی قرار داده است.

 

خبرگزاری ترند نیز با بازتاب این سفر، با نقل بخشی از سخنان حسن روحانی که گفته بود "روابط با همسایگان مهمترین بخش در روابط خارجه ایران محسوب می‌شود" به پوشش خبری سفر رئیس‌جمهور کشورمان به عراق پرداخته است.

 

برخی دیگر رسانه‌های مطرح جهان نیز با پوشش سفر رئیس جمهور به عراق آن را تحولی در روابط ایران و عراق ارزیابی کرده‌اند.

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: