جستجو
  شنبه، 4 بهمن 1399
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 خرداد 1399
از اینکه آژانس با ایران در برخی موارد اختلاف نظر دارد، متاسفیم!

  از اینکه آژانس با ایران در برخی موارد اختلاف نظر دارد، متاسفیم!

امتیاز: Article Rating

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعای مبنی بر وجود فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده از سوی ایران، گفت رایزنی‌های سازنده با تهران درباره این فعالیت‌ها ادامه دارد.

به گزارش نفتون، رافائل گروسی روز دوشنبه پس از نشست مجازی شورای حکام در جمع خبرنگاران، اقدامات راستی آزمایی فرآیندی دایمی خواند که ارتباطی به تجدید نظر درباره پرونده هسته ای ایران که سال 2015 وفق برجام بسته شد ندارد.

وی با اشاره به اینکه هرجا فعالیت هسته ای در جریان است آژانس باید حاضر باشد از اینکه با جمهوری اسلامی ایران در برخی موارد اختلاف نظر دارد ابراز تاسف کرد. 

شورای  حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه نشست فصلی خو را در شهر وین آغاز کرد.

گزارش سالانه سال ۲۰۱۹، گزارش همکاری‌های فنی سال ۲۰۱۹، نظارت و راستی آزمایی در جمهوری اسلامی ایران با توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ سال ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل، گزارش اجرای پادمان‌ها در سال ۲۰۱۹، اعمال پادمان‌ها در جمهوری دموکراتیک خلق کره، توافقنامه پادمان‌های پیمان عدم اشاعه با جمهوری اسلامی ایران از جمله مباحث جلسه امروز خواهند بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس گزارش های ادعایی اتهاماتی را درباره فعالیت های هسته ای اعلام نشده در مکان هایی در ایران مطرح کرده است.

گروسی درباره ماهیت این مکان ها گفت: دقیقا به همین خاطر است که ما خواهان دسترسی (به فعالیت های هسته ای و مکان های اعلام نشده) در ایران هستیم و امیدواریم تلاش های ما با موفقیت روبرو شود.

وی تعداد این مکان ها را در ابتدا سه مورد عنوان کرد و افزود؛ اما اینک یک مکان بی ربط است و نیازی به دسترسی به آن وجود ندارد.

او درباره پاسخ احتمالی شورای حکام به گزارش آژانس در این زمینه گفت: تصمیم گیری در این رابطه به نظر اعضا بستگی دارد.

مدیر کل آژانس با بیان اینکه کار او تهیه گزارش دقیق و فنی از فعالیت هسته ای کشورها و اعلام ملاحظات فنی آژانس است، مدعی شد که تمایلی به جهت دهی و اثرگذاری بر تصمیم گیری اعضا ندارد.

گروسی درباره خطر کاهش همکاری هسته ای ایران با اژانس در پی افزایش فشارها ابراز امیدواری کرد که چنین اتفاقی رخ ندهد.

 

منبع: ایرنا

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: