جستجو
  شنبه، 4 بهمن 1399
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 خرداد 1399
رایزنی ظریف در خصوص صدور گاز ایران به ترکیه

  رایزنی ظریف در خصوص صدور گاز ایران به ترکیه

امتیاز: Article Rating

محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مولود چاووش اوغلو همتای ترک خود گفت: به زودی نشستی درباره مسیر توافق آستانه درباره سوریه در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش نفتون، ظریف در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: تیم پزشکی ایران و ترکیه در کنار هم برای مقابله با ویروس کرونا عمل کنند.

وی افزود: از مهمترین مسائلی که با همتای ترک خود درباره آن گفت‌وگو کردیم،‌ از سرگیری تجارت میان دو کشور است اما این مسئله به مسائل پزشکی بستگی دارد.

ظریف با تاکید بر این که آماده تعامل بیشتر با ترکیه هستیم، گفت: ایران و ترکیه توانستند بحران کرونا را پشت سر بگذارند و ایران آماده همکاری با کادر پزشکی ترکیه است.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: پروازهای تجاری میان ترکیه و ایران از سرگرفته شده است و ما درباره صدور گاز طبیعی ایران به ترکیه نیز با طرف ترک رایزنی کردیم.

وی درباره صادرات گاز ایران به ترکیه نیز تاکید کرد:‌ مردم ترکیه در چارچوب توافق‌های میان دو کشور از گاز ایران بهره‌مند خواهند شد.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: ما درباره تحولات سوریه ، افغانستان و همچنین یمن با هم گفت‌وگو کردیم و ترکیه در تلاش برای تحقق صلح در یمن است.

ظریف ادامه داد: ترکیه می‌خواهد راه‌حل یمن مسالمت‌آمیز و به دور از جنگ و درگیری باشد.

وی همچنین به برگزاری نشستی مجازی درباره سوریه اشاره و تصریح کرد که این نشست برای تحقق صلح در سوریه در چارچوب توافق آستانه برگزار خواهد شد.

وزیر خارجه ایران همچنین گفت که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه به تهران سفر خواهد کرد و در جریان این سفر توافق نامه های تجاری بین دو طرف امضا خواهد شد.

وی درباره نحوه عملکرد آمریکا درخصوص مواجهه با بحران کرونا نیز گفت: آمریکا درخصوص عدم همکاری برای مقابله با کرونا نام خود را در صفحات تاریک تاریخ ثبت کرد.

این دومین سفر خارجی ظریف پس از فروکش کردن نسبی موج نخست شیوع ویروس کروناست.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای دیداری کاری و گفت وگو با همتای خود در خصوص آخرین تحولات روابط دو جانبه و مهم ترین مسائل منطقه ای و بین المللی به آنکارا سفر کرده است.

 

منبع: ایرنا

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: